Čiužiniai

Pirmiausia čiužinio pasirinkimą lemia techniniai aspektai, t.y. iš kokių medžiagų bei kokia technologiją naudojant jis yra pagamintas: spyruoklių skaičius bei jų sujungimo būdas (jei čiužinys spyruoklinis), taip pat čiužinio storis, medžiaga, kurios jis yra prikimštas ir išorinis čiužinio apmušalas. Per minkštas čiužinys gali sukelti maudimą ir skausmus. Vidutinio minkštumo – leis pečiams ir klubams lengvai nugrimzti. Čiužinio pasirinkimą turi lemti ne kaina, o kokybė, bei patogumas. Todėl geriausia būtų išmėginti naują čiužinį, jei pardavėjas suteikia tokią galimybę arba kur nors kitur. Būkite atidūs, kai renkate čiužinį vaikams. Jie rečiau skundžiasi nugaros skausmais, kuriuos sukelia netaisyklinga gulėjimo padėtis. Vaikai miega ypač kietai, todėl sukeliamo skausmo gali ir nejausti. Stebėkite vaiko laikysena, jei pastebėjote menkiausią stuburo deformaciją, aptarkite tai su šeimos gydytoju arba kompetetingu čiužinių pardavėju. Vaikui jokiu būdu netinka čiužiniai su skirtingo stangrumo zonomis, pritaikytomis pagal anatomines suaugusio žmogaus kūno savybes.

 

SPYRUOKLINIAI ČIUŽINIAI
Ištisinio pynimo spyruoklinis karkasas pasižymi tuo, jog tokiame čiužinyje visos spyruoklės sujungtos, todėl spaudžiant čiužinį vienoje vietoje, tempimas persiduoda kitoms spyruoklėms. Gulint ant tokio čiužinio, jis išsigaubia, todėl po tam tikro laiko atsiranda sprando ir nugaros skausmai.
Kišeninių spyruoklių karkaso čiužinyje (Pocket) kiekviena spyruoklė įtaisyta specialios medžiagos kišenėje, todėl viena su kita nesiliečia. Visos kišenės sujungtos tarpusavyje, taip sudarydamos vientisą bloką. Spaudžiant kišeninių spyruoklių karkaso čiužinį, susispaudžia tik tos spyruoklės, kurios patenka į spaudimo plotą. Kadangi spyruoklės yra izoliuotos ir nesiliečia viena su kita, čiužinys neskleidžia girgždesio, gerai prisitaiko prie individualių kūno savybių, o klubų, nugaros ir sprando skausmo rizika ženkliai sumažėja.
Čiužinių sudarytų iš spyruoklių blokų (Bonnel) savybė – tarpusavyje susietų spyruoklių sistema, veikianti kaip viena plokštuma ir tolygiai paskirstanti kūno svorį per visą čiužinio plotą. Tokia sistema nėra pranašesnė už Pocket sistemą dėl tų pačių priežasčiu kaip ir ištisinio pynimo spyruoklinis karkasas, tačiau pranašesnė už pastarąją sistemą tuo, kad išsigaubia ne visas spaudimo plotas, o tik didžiausią svorį gaunantis blokų segmentas
Be šių pagrindinių spyruoklinių čiužinių tipų yra įvairių modifikacijų, pvz. čiužiniai su skirtingo tamprumo zonomis. Ten, kur spaudimas didžiausias, įmontuojamos sustiprintos spyruoklės, o pakraščiuose, kur spaudimas minimalus – silpnesnės. Kai kurie čiužiniai gaminami derinant spyruokles ir poliuretaną, kuris veikia kaip izoliacinė medžiaga bei mažina spyruoklių susidėvėjimą.

 

LATEKSINIAI ČIUŽINIAI
Čiužiniai iš latekso yra be spyruoklių, pasižymi elastingumu bei higiena. Lateksas gaminamas iš kaučiuko, todėl neskleidžia šalutinių garsų. Latekso čiužiniai sudaryti iš skirtingo minkštumo zonų, kurios prisitaiko prie kūno ir užtikrina taisyklingą kūno padėtį. Šio tipo čiužinys yra korėtas, todėl užtikrina tinkamą čiužinio ventiliaciją bei drėgmės pusiausvyrą. Tokį čiužinį patartina apversti kartą per mėnesį ar du.

 

POROLONINIAI ČIUŽINIAI
Iš putų poliuretano (porolono) gaminami čiužiniai taip pat turi teigiamų savybių: jie lengvi, gerai praleidžia orą bei reguliuoja drėgmę. Tačiau jie greitai išsiguli, todėl nėra ilgaamžiai. Poliuretano čiužinių technologija tobulėja, todėl yra poroloninių čiužinių su papildomomis vėdinimo angomis arba sutankinto sluoksnio, kuris puikiai tinka žmonėms su viršsvoriu.

 

VISKOELASTINIAI ČIUŽINIAI
Viskoelastiniai čiužiniai pagaminti iš termoelastinio putų poliuretano. Ši medžiaga buvo sukurta aeronautikos agentūros NASA (JAV), tačiau remiantis švedų mokslininkų atliktais ergonomikos buityje tyrimais, pradėta naudoti čiužinių pramonėje. Reaguodamas į kūno bei svorio pokyčius, viskoelastanas puikiai prisiderina prie individualių kūno savybių bei temperatūros. Pirmiausia šios rūšies čiužiniai buvo naudojami ligoninėse žmonėms su negalia, apsaugant juos nuo pragulų, tačiau tobulėjant technologijai viskoelastanas dabar prieinama plačiai visuomenei.

 

NATŪRALAUS PLUOŠTO ČIUŽINIAI
Čiužiniai iš natūralių medžiagų (vilnos, šiaudų, linų, grikių lukštų ir pan.) tinka alergiškiems žmonėms. Tačiau yra nemažai trūkumų: natūralaus pluošto čiužiniai yra kieti, neprisitaiko prie kūno formos ir temperatūros, blogiau praleidžia orą ir kaupia drėgmę, todėl juos reikia dažnau vėdinti bei vartyti. Natūralios medžiagos taip pat naudojamos spyruoklinių čiužinių segmente. Tokie čiužiniai gaminami su specialiomis vėdinimo angomis, o čiužinio paviršius turi žieminę ir vasarinę puses. Žieminė pagaminta iš šildančio kupranugario vilnos pluošto, o vasarinė – iš medvilnės ar lino, kuris sugeria drėgmę bei vėsina.